zrównoważone budownictwo

Zrównoważone budownictwo nazywane jest także budownictwem ekologicznym, zielonym czy przyjaznym dla środowiska. Jego głównym założeniem jest zmniejszenie negatywnego wpływu – zarówno procesu budowlanego, jak i eksploatacji budynków – na środowisko naturalne oraz zdrowie ludzi. W tym celu podejmuje się działania, które mają zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych (i pozostawiać mniejszy ślad węglowy), zredukować zużycie zasobów naturalnych i zmniejszyć ilość generowanych odpadów. Jednym z jego elementów jest stosowanie odpowiednich surowców. Sprawdźmy, co jest kluczowe w budownictwie zrównoważonym i jak stal ma się do jego założeń.

Jaka jest idea zrównoważonego budownictwa?

Filarami zrównoważonego budownictwa są przede wszystkim:

  • Redukcja – stawia się na zmniejszenie ilości zużywanych materiałów budowlanych, zasobów naturalnych, a także energii wykorzystywanej do budowy oraz eksploatacji budynków. 
  • Ponowne wykorzystanie – przede wszystkim materiałów budowlanych. Dzięki temu zmniejsza się poziom eksploatacji surowców i redukuje się ilość odpadów. 
  • Przetwarzanie – istotne jest zarówno przetwarzanie materiałów, jak i korzystanie z surowców z recyklingu. Poza tym budynki projektuje się w taki sposób, by możliwe było odzyskiwanie materiałów już w trakcie eksploatacji, minimalizowanie ilości odpadów czy też wykorzystywanie deszczówki w celu zmniejszenia zużycia wody.
  • Odnawianie – bardzo ważnym elementem budownictwa zrównoważonego jest wykorzystywanie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.

Budownictwo zrównoważone to takie, które uwzględnia wszystkie etapy i aspekty procesu budowlanego – począwszy od projektowania i tworzenia koncepcji, przez wybór technologii budowy i wykorzystanie surowców, aż po wybór metod ogrzewania i wentylacji, czy wreszcie montaż drzwi i okien oraz użytkowanie budynku. 

By osiągnąć satysfakcjonujące wyniki, konieczne jest użycie nowoczesnych i specjalistycznych technologii oraz narzędzi, takich jak oprogramowania do modelowania 3D, symulacji energetycznych czy analizy termicznej. Wszystko to pozwala na miarodajne i precyzyjne projektowanie i wznoszenie budynków energooszczędnych. 

Bardzo istotnym czynnikiem jest także wybór surowców. Materiały budowlane muszą być trwałe, a proces ich produkcji nie powinien zostawiać dużego śladu węglowego. Powinny nadawać się do recyklingu lub zostać przetworzone z innych surowców. Nie mogą też emitować szkodliwych substancji. Jednym z surowców, który wpisuje się w ideę zrównoważonego budownictwa, jest stal. 

Stal a budownictwo zrównoważone

Stal to materiał budowlany, który można poddać pełnemu recyklingowi. Z jednej strony można wykorzystać do wznoszenia budynku stal pochodzącą z recyklingu, a z drugiej – poddać ją ponownemu przetwarzaniu. Dzięki temu możliwe jest znaczne zmniejszenie zużycia surowców naturalnych oraz ilości odpadów budowlanych trafiających na wysypiska.

Stal jest wytrzymała i trwała. W związku z tym konstrukcje, w których została wykorzystana, przetrwają w doskonałym stanie długie lata. Nie ma ryzyka, że w krótkim czasie trzeba będzie wymienić stalowe konstrukcje na nowe (włącznie z ogrodzeniami czy elementami wyposażenia domów) i tym samym wygenerować kolejne odpady lub przyczynić się do zwiększenia śladu węglowego. 

Stal wspiera efektywność energetyczną. Daje ona możliwość tworzenia lekkich, ale wytrzymałych struktur, ułatwia implementację izolacji termicznej oraz systemów wentylacji i klimatyzacji. Wszystko to prowadzi do zmniejszenia zużycia energii i emisji CO2 związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem budynku.

Stal jest elastyczna i plastyczna. Konstrukcje stalowe można przystosowywać do konkretnych wytycznych, a rozbudowa, demontaż czy montaż mogą być realizowane w sposób ekonomiczny. Co więcej, stal umożliwia wznoszenie modułowych i prefabrykowanych konstrukcji, co przyspiesza proces budowy, zmniejsza ilość odpadów budowlanych oraz minimalizuje szkody środowiskowe. Dzięki swojej elastyczności i plastyczności stal pozwala na łatwą adaptację i modyfikację budynków, co sprzyja długotrwałemu i zrównoważonemu użytkowaniu.

Stal jest wykorzystywana w budynkach energooszczędnych i pasywnych (w budynkach o zerowym lub bliskim zeru zużyciu energii). Takie budowle są kluczowym elementem strategii walki ze zmianami klimatycznymi.

Produkcja stali ma niewielki wpływ na środowisko, zwłaszcza w porównaniu z produkcją innych materiałów budowlanych, a procesy produkcyjne są stale ulepszane w celu zmniejszenia emisji CO2 i zużycia wody.

Dzięki swoim właściwościom stal stanowi ważny element budownictwa zrównoważonego. Jeśli poszukujesz dobrej jakości wyrobów ze stali węglowej i nierdzewnej, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.