siatka zbrojeniowa

Siatkę zbrojeniową wykorzystuje się przy budowie większości konstrukcji żelbetonowych, wielu obiektów murowanych, a nawet dróg i autostrad. Jej zadaniem jest przede wszystkim stosunkowo proste i szybkie wzmocnienie, zwiększenie stabilności i wytrzymałości wznoszonych konstrukcji. Sprawdźmy, jakie są rodzaje siatek zbrojeniowych i gdzie najczęściej się je wykorzystuje.

Co to jest siatka zbrojeniowa i jakie pełni funkcje?

Siatka zbrojeniowa to prosta, ale wyjątkowo praktyczna i uniwersalna konstrukcja. Składa się z podłużnych i poprzecznych prętów – ułożonych do siebie prostopadle i łączonych metodą zgrzewania.

Warto wiedzieć! Zgrzewane siatki Warstal są wykonane z drutów w gatunku B500A wg PN-H-93247-2 i DIN 488 i przeznaczone do stosowania jako zbrojenie elementów żelbetowych. Zgrzewane siatki zbrojeniowe można stosować jako stal klasy A-III-N wg PN-84/B-03263.

Wykorzystywana jest do zbrojenia m.in.:

  • ścian,
  • płyt fundamentowych,
  • elewacji,
  • stropów – m.in. w domach piętrowych oraz domach z użytkowym poddaszem,
  • posadzek – siatka zbrojeniowa nazywana jest czasem także siatką do wylewek, bo jednym z jej zadań jest przenoszenie obciążeń, jakim ulegają posadzki.

Warto wiedzieć! W przypadku posadzek stosuje się siatki i małych oczkach. Dzięki temu, pręty są bardziej zagęszczone, siatka staje się wytrzymalsza i jeszcze skuteczniej zwiększa wytrzymałość podłoża na obciążenia. Sprawdzą się zatem doskonale w garażach, warsztatach czy pralniach.

Jakie zalety ma siatka zbrojeniowa?

Wykorzystanie jej przy budowie domu czy innego obiektu pozwala zmniejszyć ilość użytego materiału i przyspieszyć budowę (bo przyspiesza schnięcie betonu). Co więcej siatka zbrojeniowa zwiększa odporność betonu na obciążenia, poprawia jego właściwości termoizolacyjne, pomaga zapobiegać skurczom betonu, które występują czasem w fazie utwardzania, rozprasza naprężenia i zapobiega powstawaniu pęknięć oraz rys.

Siatka zbrojeniowa wykorzystana do posadzki zwiększa spójność podłoża, eliminuje ryzyko wykruszania się betonu, zapobiega odkształcaniu się posadzki i powstawaniu pęknięć skurczowych.

Siatka zbrojeniowa w konstrukcjach żelbetowych i murowych

KONSTRUKCJE ŻELBETOWE

Siatkę zbrojeniową wykorzystuje się m.in. do zbrojenia betonu. Takie zbrojenia występują w formie metalowego szkieletu z siatki i z ocynkowanego drutu. To zapewnia stabilność, wytrzymałość i trwałość całej konstrukcji.

KONSTRUKCJE MUROWE

Siatki zbrojeniowe wykorzystuje się także do zbrojenia konstrukcji murowych. Wówczas zbrojenie stosuje się w miejscach, w których mogą występować naprężenia rozciągające oraz gdy istnieje ryzyko pojawiania się odkształceń poprzecznych muru.
Przy zbrojeniu muru na uprzednio przygotowane podłoże nakłada się warstwy zaprawy, a następnie wtapia się w nią siatkę zbrojeniową. Potem nakłada się kolejną warstwę zaprawy (zewnętrzną), która jest jednocześnie warstwą wykończeniową.

Jakie są rodzaje siatki zbrojeniowej?

Ze względu na rodzaj wykorzystanego materiału siatki zbrojeniowe dzieli się na =:

  • siatki metalowe – wykonane ze specjalnie przygotowanej stali,
  • siatki z materiałów kompozytowych – np. z włókna szklanego, węglowego czy aramidowego.

To jednak siatki stalowe cieszą się największą popularnością i najszerszym zastosowaniem.

Ze względu na kształt i zastosowanie siatki można podzielić na:

  • siatki płaskie – wykorzystywane do zbrojenia płyt i najczęściej wykorzystywane podczas budowy domów i innych obiektów,
  • siatki zagięte – o profilu L lub U, stosuje się je przy produkcji płyt korytkowych i panwiowych,
  • drabinki – wykorzystywane do zbrojenia belek, nadproży oraz słupów w płytach ściennych.

Warto wiedzieć! Zbrojenia do betonu – np. płyt fundamentowych – wykonuje się także z prętów zbrojeniowych podłużnych oraz strzemion, które służą do łączenia tychże prętów. Strzemiona w Warstal wykonujemy z trwałej i niezwykle wytrzymałej mechanicznie stali. Zbrojenia wykonane przy ich użyciu są solidne i zapewniają znacznie większą stabilność wznoszonej konstrukcji.

Jeśli szukasz wysokiej jakości wyrobów hutniczych, prętów, blach, aluminium, kształtowników, profili czy innych wyrobów stalowych, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Masz pytania? Zachęcamy do kontaktu.