Blachy najczęściej klasyfikuje się ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, gdyż każdy surowiec ma swoje unikalne właściwości. Co oczywiście wpływa na możliwość ich wykorzystania. Jednak to nie jedyny możliwy podział! Sprawdź, w oparciu o jakie inne kryteria dzieli się jeszcze blachy. Poznaj właściwości i zastosowania poszczególnych rodzajów blach!

Podział blach według materiału wykonania

Blachy można dzielić w oparciu o różnorodne kryteria. Najczęściej jednak klasyfikowane są na podstawie materiału, z którego zostały wykonane. Wówczas wyróżnia się następujące rodzaje:

  • Blachy stalowe – mogą być walcowane na gorąco lub zimno. Są bardzo wytrzymałe, co pozwala na ich szerokie wykorzystanie, zwłaszcza w budownictwie oraz przemyśle ciężkim.
  • Blachy aluminiowe – to co je wyróżnia to odporność na korozję i łatwość w obróbce. Są także lekkie. Znajdują zastosowanie w budownictwie i przemyśle, przede wszystkim lotniczym i motoryzacyjnym.
  • Blachy miedziane – ich najważniejszą cechą jest doskonałe przewodnictwo elektryczne i cieplne. Znajdują zastosowanie m.in. w instalacjach elektrycznych, systemach grzewczych, czy też elektronice.
  • Blachy tytanowe – charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Są też bardzo odporne na korozję, a jednocześnie lekkie. Często sięga się po nie w medycynie, chemii, czy przemyśle lotniczym.
  • Blachy nierdzewne – zawartość chromu sprawia, że są wyjątkowo odporne na korozję. Po tego rodzaju blachy sięga się najczęściej w projektach wymagających szczególnej trwałości i higieny, w tym w przemyśle medycznym oraz spożywczym.
  • Blachy ocynkowane – są to stalowe blachy pokryte warstwą cynku, która zapewnia im ochronę przed korozją. Mogą być wykorzystywane w budownictwie, przemyśle motoryzacyjnym, czy przy produkcji urządzeń zewnętrznych.

 

Blachy cienkie i grube

Blachy można podzielić także ze względu na ich grubość. Wówczas wyróżnia się ich dwa podstawowe rodzaje: cienkie i grube. Blachy cienkie to te do kilku milimetrów. Są lekkie, elastyczne i łatwe w obróbce. Zwykle wykorzystuje się je w produkcji elementów dekoracyjnych, karoserii samochodowych, urządzeń domowych oraz pokryć dachowych.

Z kolei blachy grube mają powyżej kilku milimetrów. Są bardziej wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i sztywne. Znajdują zastosowanie w konstrukcjach stalowych, mostach, maszynach przemysłowych oraz elementach o dużym obciążeniu mechanicznym.

 

Rodzaje blach w zależności od sposobu produkcji

Blachy można podzielić też ze względu na sposób produkcji. I tu wyróżnia się:

  • Blachy walcowane na gorąco (inaczej blachy gorącowalcowane) – są produkowane w wysokich temperaturach, przekraczających 1000°C. Dzięki czemu są bardziej wytrzymałe, posiadają większą tolerancję wymiarową. Mają też bardziej matową powierzchnię. Stosuje się je przede wszystkim w konstrukcjach stalowych, budownictwie, czy też maszynach przemysłowych.
  • Blachy walcowane na zimno (inaczej blachy zimnowalcowane) – jak sama nazwa wskazuje, tworzone są w niższych temperaturach. Dlatego też ich powierzchnia jest bardziej gładka i elastyczna. Obserwuje się tu też nieco wyższą dokładność wymiarową. Wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu maszynowego, metalowego i budowlanego.

Poza tym wyróżnia się też blachy kute (produkowane przez proces kucia), perforowane (wytwarzane poprzez perforowanie powierzchni blachy) oraz ciągnione (formowane przez proces ciągnienia).

 

Blachy gładkie i blachy profilowane

Blachy można podzielić także ze względu na ich powierzchnię. I tu wyróżnia się blachy gładkie oraz profilowane. Jak łatwo się domyślić, blachy gładkie to te, które mają płaską, prostą, jednolitą powierzchnię. Nie posiadają żadnych struktur, dodatkowych przetłoczeń, wypukłości, czy wzorów. Równa struktura czyni je wszechstronnym materiałem. Znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie, konstrukcjach przemysłowych, jak i dekoracyjnych.

Blachy profilowane to te, które mają specjalnie wytłoczoną powierzchnię, określoną strukturę, posiadają regularne przetłoczenia lub wypukłości. Profilowanie nadaje im większą sztywność i wytrzymałość mechaniczną przy zachowaniu stosunkowo niewielkiej grubości. Ich właściwości są szczególnie doceniane w budownictwie (m.in. pokrycia dachowe, elewacje czy ogrodzenia), przemyśle motoryzacyjnym, infrastrukturze przemysłowej, przy produkcji ogrodzeń i barier.

 

Czym kierować się przy wyborze blachy?

Zastanawiasz się, jaki rodzaj blachy będzie najlepszy dla Twojego projektu? Wybór będzie zależał od wielu czynników, m.in. zastosowania, oczekiwanych właściwości, miejsca eksploatacji blachy. Jeśli nie jesteś pewien, która blacha będzie najlepszym rozwiązaniem, skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo bądź za pomocą formularza na naszej stronie.

Oferujemy szeroki wybór blach o zróżnicowanej grubości i powierzchni, idealnych do wszechstronnych zastosowań. Blachy dostępne są w naszym magazynie i dostarczamy je do Warszawy, Wołomina, Mińska Mazowieckiego, Legionowa, Piaseczna, Wyszkowa oraz okolicznych miejscowości!